Aktualności

2012-10-06 19:20:16

Gotujemy z Gavinem Baxterem!

Warszawa

To już kolejne warsztaty kulinarne, na których Gavin Baxter - szef kuchni warszawskiego hotelu Mariott, dzielił się swoimi umiejętnościami z grupą kulinarnych blogerów. Tym razem tematem przewodnim była Czerwona Tilapia - ryba, która jest nowością na polskim rynku. Kilka sprawdzonych porad jak prawidłowo i bez wysiłku wyfiletować świeżą rybę, jak przyrządzić ją w sposób niebanalny...

Ale... od początku.
Lekko zachmurzony jesienny poranek, spotykamy się z grupą w umówionym miejscu.  Większość osób z naturalną ciekawością świata nie może się doczekać pierwszych kulinarnych wrażeń. Tymczasem zbiórka i ... wycieczka do Boniek. Dla tych, którym nazwa "Bońki" niewiele mówi, należy dodać, że to właśnie tam, w Bońkach, niewielkiej miejscowości pod Płońskiem znajduje się najbardziej nowoczesna akwakultura w Europie - miejsce hodowli Czerwonej Tilapii, która już wkrótce pojawi się w ladach chłodniczych sklepów, a także na polskich stołach.

 

 

Uczestnicy warsztatów mają możliwość obejrzenia wszystkiego niemalże od "środka". To nie lada gratka, gdyż ze względów wysokich standardów bezpieczeństwa higienicznego oraz zachowania sterylnych warunków panującego tu środowiska, osoby z zewnątrz nie mają tam dostępu. Przed zwiedzaniem hodowli, wszyscy musieli założyć specjalne jednorazowe sterylne kombinezony. Te rystrykcyjne wymogi są konieczne  w trosce o to, by ryby rosły zrrowo. W hodowli nie są stosowane żadne antybiotyki, hormony i inne środki i dodatki chemiczne. Ukierunkowanie się na rozwiązania proekologiczne przy zastosowaniu najnowocześniejszej technologii jest jednym z atutów tej akwakultury. Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć w jakich warunkach dorastają hodowane tu Czerwone Tilapie, dowiedzieć się, jakie ma to znaczenie i wpływ na finalną jakość "produktu" kulinarnego.

 

Po części teoretycznej, przyszedł czas na zajęcia praktyczne.

 

 

W centrum Warszawy, na poddaszu przedwojennej kamienicy, w studio smart, została zaaranżowana  przestrzeń specjalnie - na wygodne stanowiska pracy, a także przytulne miejsce na odpoczynek, wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz towarzyskie rozmowy. Na warsztatach panowała luźna, sympatyczna atmosfera. Otwartość Gavina Baxtera powodowała, że nikt nie czuł się spięty podczas wspólnego gotowania.

 

 


A zaczeło się od tego, że ... noże poszły w ruch!

 

 

Każdy dobry kucharz powinien potrafić szybko, sprawnie i bez wysiłku wyfiletować świeżą rybę. O przewagach świeżej ryby nad np. mrożoną, nawet nie będziemy wspominać, dla uczestników warszatów jest ona oczywista...

Skoro już wiemy jak filetuje się tryby, pora wziąć się za gotowanie! O tym jakie wspaniałe dania powstały podczas warsztatów mówić już nie będziemy. Dla zaostrzenia smaku (i ciekawości), przedstawiamy kilka zdjęć. Przepisy i więcej informacji znajdziecie na blogach i profilach na portalu Facebook.com naszych uczestników.

 

 

 

 

Więcej informacji m.in. na:
Blogu Madame Edith i profilu na portalu Facebook
Blogu Matka Wariatka
Blogu Books For Cooks
Blogu Smaki Alzacji
Blogu Pomidor i Bazylia
Blogu On Egin Eta Topa - relacja z warsztatów
Blogu On Egin Eta Topa - filetowanie ryby wg wskazówek Gavina Baxtera
Blogu On Egin Eta Topa - przepis na Czerwoną Tilapię w sosie pomidorowym
Blogu On Egin Eta Topa - przepis na Gulasz rybny po turecku


 

 


< powrót


Centrum informacji